Kryptoměny představují novodobou digitální měnu

Technologický pokrok je v současnosti doslova nezadržitelný, o tom není žádných pochyb. Není se tedy čemu divit, že vznikají nové způsoby plateb a měn, kam bezpochyby spadají i kryptoměny. Jde o určitý typ elektronických peněz, se kterými Vás nyní seznámíme podrobněji. Prozradíme Vám vše důležité a začneme hned teď.

 • Jde o moderní druh peněz.
 • Mnohdy jsou označovány jako nehmotný majetek.
 • Jejich tvorba probíhá elektronicky.
 • Nejstarší je kryptoměna Bitcoin.
 • Opírají se o asymetrickou kryptografii.

Jaká je historie kryptoměny?

První koketování se zavedením elektronických peněz přišlo v polovině 20. let. Ve své podstatně v době, kdy se začal rozšiřovat internet, protože právě ten je pro kryptoměny klíčový. První oficiální kryptoměna vznikla v roce 2009 a od té doby přibyly mnohé další. Zároveň začaly na tyto elektronické peníze reagovat i velké světové společnosti včetně bank.

Na trhu se dokonce objevují banky, které začínají uvažovat o vlastních kryptoměnách. V podobném duchu uvažují i někteří světoví technologičtí giganti.

Patrik F., Praha, IT specialista.

Získání kryptoměn různými způsoby

Kryptoměny můžete pochopitelně získat všelijak. Pokud chcete zvolit oficiální cestu, zaměřte se na specializované směnárny a burzy, které mimochodem fungují také v České republice. A abyste věděli, jak takový proces vlastně probíhá, přinášíme Vám stručný návod.

Potřebný čas: 1 den.

Jak si koupit kryptoměny?

 1. Prvopočátek

  Založte si bitcoinovou adresu a vygenerujte si privátní klíč.

 2. Peněženka

  Tyto věci s nikým nesdílejte a pro uchování použijte speciální mobilní peněženky.

 3. Směnárna

  Upotřebte českých směnáren k nákupu kryptoměn.

 4. Burzy

  Alternativou Vám mohou být zahraniční burzy.

 5. Bezpečnost

  Dbejte na bezpečné uschování kryptoměn.

Proč se kryptoměny objevily na trhu?

Vznik kryptoměn měl pochopitelně svůj důvod. Byla to decentralizace, respektive digitální měna bez jakékoliv centrální autority. Žádný prostředník a celosvětová použitelnost bez hranic. Důraz byl kladen na její neprolomitelnost zajištěnou silným šifrováním. Je ale pravdou, že to nejsou všechny důvody, proč se objevily kryptoměny.

Bitcoin je asi tou nejznámější kryptoměnou vůbec.

Seznam těch nejznámějších kryptoměn

Ještě, než přistoupíme k představení populárních kryptoměn, je třeba zmínit také nízké nebo nulové poplatky spojené s transakcemi. Důležitá je také transparentnost a v neposlední řadě anonymita. Na trhu existují tisíce kryptoměn. My Vás nyní seznámíme s těmi nejznámějšími z nich, o kterých slyšel asi každý.

Název kryptoměnyZkratkaTržní kapitalizace
BitcoinBTCPřes 100 miliard USD
EthereumETHVíce jak 30 miliard USD
RippleXRP8 miliard USD.
Bitcoin CashBCHTéměř 24 miliard USD.
LitecoinLTCAž 3,5 miliard USD.
IOTAMIOTAPřes 1,6 miliard USD
ZcashZECTéměř 800 milionů USD
MoneroXMRVíce jak 1,8 miliardy USD
DashDASHNad 3,2 miliardy USD
QTUMQTUMKolem 900 milionů USD
Přehled těch nejznámějších kryptoměn na současném trhu.

Vývoj kryptoměn se pochopitelně neustále mění v čase, jako hodnota klasických peněz. V rámci této digitální měny lze zmínit ještě jednu podstatnou věc. Neexistuje žádné storno, jako u klasických plateb, takže co jednou pošlete, už nikdy nedostanete nazpět.

Nezákonné zneužívání kryptoměny

S kryptoměnami se pochopitelně nepojí jen klasické vlastnosti. Spojovány jsou také s kyberkriminalitou. Typickým příkladem jsou nelegální obchody, financování různých hackerských útoků a podobně. Pokud chcete o kryptoměnách vědět ještě další informace, začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí.

Kde lze platit kryptoměnami?

V dnešní době na spoustě míst. V Česku dokonce v některých podnicích, u čerpacích stanic nebo velkých prodejců s elektronikou.

Jak se uchovávají kryptoměny?

Vybrat si můžete z více způsobů. Buď zvolíte online cestu Hot Wallet nebo offline cestu Cold Wallet. Existují i fyzické peněženky pro digitální měnu.

Kolik na světě existuje kryptoměn?

Je to určitě více jak šest tisíc.

Jaká kryptoměna je na světě nejrozšířenější?

Je to Bitcoin, který se stal v podstatě první decentralizovanou kryptoměnou a díky tomu je i nejznámější.

Kolik stojí takový Bitcoin?

Hodnota kryptoměny se samozřejmě mění s vývojem trhu stejně, jako hodnota běžných peněz. Například na konci roku 2020 byla hodnota Bitcoinu kolem 19 393 USD.

Publikováno: 03. 12. 2020

Kategorie: Technologie

Autor: JanNovak

Tagy: bitcoin | ethereum | kryptoměna | kryptoměny | ripple