Změna trvalého bydliště není náročným procesem
Pokud trvale žijete na území České republiky, musíte zde mít trvalé bydliště v domě, bytě či jiném možném typu nemovitosti. Tento údaj se pak nachází na občanském průkazu a mnohých dalších. Jde o informaci prozrazující, kde Vás úřady a jakékoliv jiné instituce mohou hledat. Jestliže Vás čeká změna trvalého bydliště třeba z důvodu přestěhování na nové místo, musíte podstoupit i jistý administrativní proces a zároveň splnit určité povinnosti. A s čím vším Vás nyní seznámíme?
- Vyřízení nového občanského průkazu.
- Řidičský a technický průkaz.
- Splnění oznamovací povinnosti na příslušných institucích.
- Zmínka o nezbytných poplatcích.
- Délky vyřizovacích lhůt.
Změna trvalého bydliště – krok první
Každému je asi jasné, že změna trvalého bydliště si žádá jeden z nejdůležitějších kroků. Potřebujete nový občanský průkaz, který Vám připraví po návštěvě příslušného městského úřadu. Obvykle jde o odbor správní, kde jsou vyřizovány doklady tohoto typu. Tuto změnu trvalého bydliště musí provést všechny osoby povinně.
Trvalé bydlení může být nahlášeno pouze v objektu, který je primárně určen k bydlení. Výjimkou nejsou ani rekreační nemovitosti. Takové objekty mají číslo popisné nebo evidenční.
Jana S., Praha, administrativní pracovnice.
Jak probíhá žádost o občanský průkaz?
V první řadě byste měli vědět, že změna trvalého bydliště jako taková není příliš dlouhým procesem. Stačí Vám k tomu v podstatě dvě návštěvy městského úřadu. Nejprve vše nahlásíte a při druhé si vyzvednete nový občanský průkaz. A jak celý proces vlastně probíhá?
Potřebný čas: 30 dnů.
Vystavení nového občanského průkazu krok za krokem.
- Přihlašovací lístek
Nejprve musíte podepsat přihlašovací lístek k trvalému pobytu.
- Poplatek
Změna trvalého bydliště souvisí s poplatkem 50 Kč.
- Starý občanský průkaz
Ze staré občansky je odstřižen roh, čímž dochází k jejímu zneplatnění.
- Nové potvrzení
Než bude vystaven nový občanský průkaz, dostanete Potvrzení o změně trvalého pobytu.
- Nová občanka
Do třiceti dnů máte nový občanský průkaz.
Změna trvalého bydliště na řidičáku
Pokud jste majitelem dopravního prostředku a zároveň vlastníte řidičský průkaz, čeká Vás změna trvalého bydliště také na odboru dopravy. Do deseti dnů by tato změna měla být zaevidována do registru vozidel. I zde počítejte s poplatkem 50 Kč. Vystaveno Vám mimo jiné bude nové osvědčení o registraci vozidla a změna bude zapsána i do velkého technického průkazu.
Nepodceňujte oznamovací povinnost
Změna trvalého bydliště, to pochopitelně není jenom nový občanský průkaz, včetně toho řidičského. Změnu adresy byste měli nahlásit také na mnoha dalších institucích, které mají zaevidován Váš trvalý pobyt. Abyste na žádnou z nich nezapomněli, přinášíme Vám jejich krátký seznam zobrazený v přehledné tabulce.
Úřad | Do kdy nahlásit |
Živnostenský úřad | Do 15 dní od změny trvalého pobytu |
Úřad práce – pokud jste v evidenci | Do 8 dní |
Dodavatelé energií a banky | Co nejdříve |
Lékaři, zaměstnavatelé a další | Co nejdříve |
Pokud si vyhradíte jeden den na tyto povinnosti, změna trvalého bydliště Vám nezabere více, než pár hodin pobíhání po úřadech a institucích. Na vyřízení takového požadavku pak musíte počkat v délce trvání do třiceti dnů. Záleží na instituci.
Změna trvalého bydliště – na co nezapomenout?
Pokud se změna trvalého bydliště týká nemovitosti, která není Vaším majetkem a nemůžete se prokázat například výpisem z katastru nemovitostí, musíte mít souhlas majitele nemovitosti. Může jít například o nájemní smlouvu nebo podobný typ dokumentu. Na další věci Vám odpoví následující otázky.
Jde o zákon č. 133/2000 Sb.
Nikoliv, dnes Vás na úřadu vyfotí ve speciální kabince. To platí také pro zhotovení řidičského průkazu.
Ano, na tento doklad nemusíte čekat 30 dnů, ale můžete ho mít za 5 dnů, respektive 24 hodin.
Do 5 pracovních dnů za 500 Kč a do 24 hodin v pracovní dny za 1 000 Kč.
Obvykle je to lhůta do 20 dnů od podání žádosti.
Publikováno: 27. 11. 2020
Kategorie: domov