Virtuální karta je zajímavou finanční technologií

Není nic neobvyklého, že bankovní domy se snaží zavádět čím dál modernější finanční technologie. Takové, které zvyšují komfort při využívá finančních služeb a zároveň bezpečnost. Jedním z takových počinů poslední doby je virtuální karta. Ta získává na stále rostoucí popularitě. Možná právě proto, že její koncept nadchne jistě každého. A co se v tomto článku dozvíte?

 • Co je to virtuální karta?
 • Jak tato platební karta funguje?
 • Jaké jsou její výhody?
 • Proč byste si ji měli pořídit?
 • A spoustu dalších informací.

Virtuální platební karta

Už samotné pojmenování tohoto technologického výdobytku do jisté míry prozrazuje, že asi nepůjde o klasickou plastovou platební kartu, kterou nosí každý druhý v peněžence. Jak správně tušíte, virtuální karta je opravdu virtuální. To znamená nehmatatelná. Pouze ve formě čísla.

Virtuální karta v mnoha směrech úspěšně nahrazuje kartu debetní. Oproti ní však přináší jeden velký bezpečnostní benefit. Ve své podstatě ji nemůžete ztratit.

Jan F., Olomouc, bankovní specialista.

Založení virtuální karty

Virtuální kartu Vám mohou založit ve Vaší bance. Dnešní technologie v oblasti bankovnictví a financí však sahají ještě dál. Kartu si můžete založit i prostřednictvím internetového bankovnictví, popřípadě za pomoci mobilního bankovnictví. Tato karta je pak svázána s Vaším bankovním účtem. To znamená, že při placení utrácíte své vlastní finance. Založení virtuální karty je velice jednoduché.

Potřebný čas: 30 minut.

Jak založit virtuální platební kartu?

 1. Založení svépomocí

  V závislosti na konkrétní bance můžete využít online bankovnictví.

 2. Přihlášení

  Přihlásíte se do banky.

 3. Vytvořit požadavek

  Zvolíte volbu přidat další kartu, která bude virtuální.

 4. Nastavení

  V průběhu zakládání můžete nastavit některé věci.

 5. Potvrzení

  Výstupem je založená virtuální karta, na níž nemusíte čekat.

Virtuální karta a její výhody

Virtuální karta, to je pouze číslo karty, datum vypršení platnosti a bezpečnostní kód. U některých elektronických kreditek je to ještě jednodušší. U virtuální karty Vám nehrozí, že ji ztratíte. Na rozdíl od té plastové ji nenosíte se sebou. Spárovat ji však můžete třeba s chytrým telefonem a s ním pak budete platit.

Virtuální kartu fyzicky jen tak neuchopíte do ruky.

Karta vhodná pro platby na internetu

Dalším kladem virtuální karty je fakt, že si na ní nastavíte nižší limity, než máte na klasické kartě a budete ji využívat pro platby na internetu. Právě tam může díky kyberútokům dojít ke zneužití karty a v tomto případě by Vás to mrzelo méně. Virtuální karta je ostatně považována za hudbu budoucnosti, takže níže uvedené statistiky z pohledu používaných plastových karet se mohou pozvolna měnit na ty virtuální.

RokPočet využívaných platebních karet
201310 250 123
201411 027 864
201511 421 301
201611 336 549
201710 732 548
Platební karty jsou hojně využívaným platebním prostředkem.

Díky novodobým technologiím lze virtuální karty posunout skutečně o úroveň výš. Vliv na to mají platební systémy jako Apple Pay, Google Pay a obecně využívání plateb skrze zařízení s NFC. V případě virtuálních karet navíc bezpečně.

Virtuální karta je v nabídce mnohých bank

Jestliže máte rádi moderní technologie, pak jistě podlehnete kouzlu virtuální karty. Tu mimochodem nabízí čím dál větší množství bankovních institucí v České republice. Určitou odnoží jsou také jednorázové virtuální karty, proto si počkejme, co přijde dál. Prozatím Vám poskytneme otázky na ty nejčastější odpovědi.

Lze virtuální platební kartou hradit opravdu cokoliv?

Ano, v tomto směru nejsou žádná omezení, takže stejný model jako u klasické plastové karty.

Jak zjistím číslo virtuální karty?

Uvidíte ho v internetovém nebo mobilním bankovnictví, kde také můžete nastavovat tuto kartu.

Kolik stojí virtuální karta?

Její cena se liší podle Vámi zvolené bankovní instituce. Je ale pravdou, že většina bank virtuální neboli elektronickou platební kartu nabízí za poplatek kolem 60 Kč za rok.

Mohu tuto kartu také zrušit?

Jistě. Mnohdy ani nemusíte chodit do banky a provedete to skrze internetové nebo mobilní bankovnictví.

Kde má virtuální karta největší zastoupení?

Spousta lidí ji po jejím pořízení propojí se svým chytrým telefonem a využívá ji jako další kartu.