Vánoční dárky – Víte, za co Češi nejvíce utrácí?

Vánoce jsou obdobím, na které se těší bezpochyby spousta z nás. Doba klidu, pohody a rozbalování vánočních dárků. Právě vánoční dárky hrají v tomto čase hlavní roli. Češi patří v jejich nakupování mezi ty, kdo jsou schopni utratit poměrně velké množství finančních prostředků.

Jaké vánoční dárky mají zelenou?

Je pravdou, že nejvíce vánočních dárků kupujeme pravděpodobně rodině a blízkým. Tak to provádí více, jak 87 % lidí. Hned na druhém místě jsou přátelé, kteří u některých jedinců tvoří téměř polovinu nakoupených dárků. Nejméně vánočních dárků pak dáváme kolegům v práci a ostatním lidem. Zde je výpis toho, za co lidé nejvíce utrácejí na Vánoce. V každé rodině je to pochopitelně trochu jiné.

 • Elektronika a knihy až 41 %.
 • Oblečení a hračky kolem 38 %.
 • Kosmetika 30 %.
 • Parfémy 30 %.
 • Dárkové poukazy mají zastoupení asi 25 %.

Co si lidé nejvíce přejí?

Padnout by měla také zmínka o tom, jaké vánoční dárky patří mezi lidmi k těm nejoblíbenějším. Nejvíce si mnozí z nás přejí onu zmiňovanou elektroniku, což je více jak 52 %. Dále je to pak oblečení, peníze a na čtvrtém místě kosmetika. Existují samozřejmě i dárky, které spousta z Vás nerado vidí. V této statistice naopak vedou sladkosti, alkohol a dárkové koše.

Lidé každoročně utratí poměrně dost peněz za dárky. V České republice se průměrná útrata za vánoční dárky pohybuje kolem 7 000 Kč.

David Kratochvíl, Brno, statistik.

Balení vánočního dárku

Lidé se s oblibou věnují také balení vánočních dárků. Mnozí se spoléhají na profesionální služby v obchodech, za které je třeba pochopitelně zaplatit. Většina však sází na vlastní um. Ostatně dárek zabalíte poměrně snadno a rychle.

Potřebný čas: 8 minut.

Balení vánočního dárku krok za krokem.

 1. Příprava dárku

  Nejprve z dárku sundejte cenovku.

 2. Krabička

  Pokud to dárek umožňuje, vložte ho do krabičky.

 3. Balící papír

  Rozměřte si a odstřihněte balící papír.

 4. Důkladné balení

  Snažte se dárek balit rovnoměrně a používejte lepící pásku.

 5. Ozdoby

  Nebojte se využít mašle a jiné vánoční prvky.

Náklady na vánoční hostinu

Je pravdou, že vánoční dárky si obvykle rozbalujeme doma. Právě v domácím prostředí tráví Vánoce asi 87 % lidí. Dalších 10 % vyráží mimo domov a 3 % dokonce do zahraničí. Každá vánoční večeře si pochopitelně žádá i patřičné občerstvení a vše potřebné. Průměrná cena takové hostiny je u Čechů kolem 3 000 Kč.

Vánoční dárky, za které Češi nejvíce utrácí.

Kolik za vánoční dárky utrácí v ostatních zemích?

Je pravdou, že Česká republika víceméně dominuje žebříčku zemí z pohledu průměrné ceny vánočních dárků. Kromě výše uvedených sum Češi investují také do svátečního oblečení. Za outfit utratí kolem 2 000 Kč. A jak jsou na tom v jiných státech?

ZeměDárkyCelkové náklady
Česká republika7 000 Kč12 000 Kč
Irko6 500 Kč11 000 Kč
Austrálie5 500 Kč10 500 Kč
Slovensko4 500 Kč9 500 Kč
Rusko2 000 Kč5 000 Kč
Útraty za dárky v jednotlivých zemích.

Jde pochopitelně o průměrné ceny napříč různými společenskými vrstvami. Je tedy logické, že někdo utratí desetitisíce za vánoční dárky, jiný zase stokoruny. Pravdou však zůstává, že Češi se v tomto směru drží na pomyslné špici. Možná proto jim občas nezbývá na financování nemovitosti.

Co dalšího by Vás mohlo zajímat?

Vánoční dárky s financemi, respektive s rodinným rozpočtem velice úzce souvisí. O tom není žádných pochyb. Proto Vám přinášíme ještě několik doplňujících odpovědí na ty nejčastější pokládané otázky týkající se této tematiky.

Kde lidé nejčastěji nakupují dárky?

Padesát na padesát mezi obchody a e-shopy.

Kde lidé nakupují jídlo na Vánoce?

Jsou to hlavně kamenné obchody.

V jaké zemi za dárky utrácí nejméně?

Z hlediska průměrných útrat je to například Turecko.

Za co z hlediska outfitu utrácí Češi na Vánoce nejvíce?

Až 65 % si nic nekoupí, dalších 10 % utrácí za oblečení a 25 % za doplňky.

Kolik utrácí průměrně v sousedním Rakousku?

Je to podobně jako v Česku kolem 7 000 Kč za dárky.