Pravidla správné výživy jsou cestou k pevnému zdraví

Jen málokdo z nás chce, aby ho postihla obezita, která se negativně podepisuje na vzhledu člověka, a především na jeho zdraví. To musíte naopak utužovat a posilovat. K tomu Vám poslouží pravidla správné výživy představená od A až do Z. Když se jimi budete řídit, svému tělu přinesete samé kladné věci.

  • Naučte se pravidelně jíst.
  • Nastavte si v životě priority.
  • Nepodceňujte pitný režim.
  • Musíte vědět, co jíst a co ne.
  • Nezapomínejte na pohyb.

Pravidla správné výživy – začátek

Na počátku všeho si musíte zvyknout na jistou pravidelnost. Pravidla správné výživy zní snadno, jezte každé tři hodiny. To odpovídá běžným stravovacím nárokům – snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře, popřípadě druhá lehká večeře. Možná tomu nebudete chtít věřit, ale díky této pravidelnosti si budete schopni udržet optimální váhu.

Když budete pravidelně jíst, nebudete mít pocit hladu a tím pádem se nebudete přejídat. Zároveň tělu dopřejete vše potřebné.

Milan S., Brno, dietolog.

Začněte vydatnou snídaní

Většina lidí je nejvýkonnější po ránu. To znamená, že nikdy nevynechávejte snídani a nepodceňujte její energetickou hodnotu. Právě snídaně Vás pozitivním způsobem nakopne do celého dne. Při sestavování jídelníčku přihlížejte k nutričním hodnotám a pokuste se konzumovat potraviny v přirozené formě.

Do denního jídelníčku zakomponujte dostatek luštěnin a celozrnných výrobků. Každodenní strava by měla být bohatá primárně na ovoce a zeleninu. Chybět Vám nesmí ani kvalitní a zdravé maso. Je to například králičí maso, ryby nebo drůbeží maso. Naopak se snažte vyvarovat tučným jídlům. Přednost dávejte spíše rostlinným olejům. Pokud jde o vejce, konzumujte maximálně dvě vejce týdně.

Spousta jídla. Musíte pouze vědět, jaké můžete jíst a jaké ne.

Pravidla správné výživy – pitný režim

Pravidla správné výživy pochopitelně zahrnují i pitný režim. Voda je obecně zdrojem života, navíc, když vykonáváte nějaké přidružené pohybové aktivity nebo je příliš horko. Snažte se vypít alespoň dva až tři litry vody denně. Dávejte přednost čisté vodě, ovocným a zeleninovým šťávám, vybraným druhům čajů a podobně. Vyhněte se slazeným nápojům.

Jaké hodnoty má ovoce a zelenina?

Mnohé z Vás bude určitě zajímat, jakou energetickou hodnotu přináší vybrané druhy ovoce a zeleniny. V níže uvedené tabulce Vám to prozradíme na několika příkladech a zároveň uvedeme, kolik takové pochutiny obsahují bílkovin a sacharidů. Jedná je o hodnoty vztahující se na 100 g vybraného jídla.

PotravinaEnergetická hodnotaBílkovinySacharidy
Jablko255 kJ0,4 g14,4 g
Pomeranč197 kJ0,9 g11,7 g
Mrkev188 kJ1,4 g9,7 g
Červená paprika121 kJ1,2 g5,2 g
Rajčata103 kJ1,1 g4,6 g
Jaké výživové hodnoty obsahuje oblíbené ovoce a zelenina?

Pravidla správné výživy napovídají, že právě k takovým hodnotám byste měli při sestavování vhodného jídelníčku přihlížet. Budete díky tomu vědět, co Vás energeticky nabízí a co pro Vás má odlišný přínos.

Pravidla správné výživy – otázky a odpovědi

S tématem „pravidla správné výživy“ samozřejmě souvisí spousta dalších věcí, které je vhodné znát a vědět. Abyste o nich měli co možná největší povědomí, přinášíme Vám několik otázek a odpovědí.

Jaké mléčné výrobky jsou vhodné?

Zaměřte se spíše na produkty s nižším obsahem tuku.

K jakým formám přípravy stravy se přiklánět?

Rozhodně omezte pečení a grilování, které nepatří k těm nejzdravějším. Daleko lepší je vaření a dušení potravin.

Jak je to s pohybovou aktivitou?

I ta tvoří pravidla správné výživy, respektive je její součástí. Udělejte si čas na sport alespoň třikrát týdně, popřípadě se věnujte delším procházkám. V ideálním případě aerobní činnost provádějte pravidelně. S vhodně zvolenou stravou se pak domůžete pevného zdraví, optimální váhy a zpevněného těla.

Jak uchovávat potraviny?

Pokud to dané pokrmy vyžadují, umístěte je do chladničky nebo mrazničky. Naopak nejezte jídlo, které už vykazuje známky zkaženosti a hniloby.

Co dalšího hlásají pravidla správné výživy?

Kromě vhodného stravování, denních návyků a sportu byste neměli opomíjet ani na relaxaci. Odpočinek a regenerace mají v celém procesu své důležité místo.