Nemovitost v dražbě může být zajímavou investicí
Pokud řešíte vlastní bydlení a nemáte zájem o pronájem, jistě se do Vašeho hledáčku dostane nákup bytu nebo rodinného domu. Pokud v tomto směru chcete i nějakým způsobem ušetřit, zkuste se zajímat o nemovitost v dražbě. Ty se v posledních letech dostaly do kurzu a sáhnout si na ně může opravdu kdokoliv.
- Vyvolávací cena nižší o třetinu ceny odhadní.
- Dražby jsou povětšinou realizovány elektronicky.
- Zúčastnit se může kdokoliv po splnění podmínek.
- Přehledný způsob dražení.
- Možnost vysoké finanční úspory.
Nemovitost v dražbě libovolného typu
Když se rozhodnete získat nemovitost v dražbě, můžete narazit na dva odlišné termíny. Tím prvním je dobrovolná dražba, která je povětšinou prováděna na popud vlastníka objektu, i když to nemusí být vždy podmínkou. Dále je to nedobrovolná dražba. Ta vzniká na návrh dražitele a často je realizována po schválení soudu.
V případě dražby si zjistěte vše potřebné o nabízené nemovitosti nebo by se Vám mohlo stát, že za ni zaplatíte více než normálně.
Petr D., Domažlice, odborník na dražby.
Jak je to s úspěšností v rámci dražby?
Je pravdou, že nemovitost v dražbě je velice lákavým typem nákupu, protože když se nikdo další nepřihlásí, rodinný dům, byt či jiný objekt získáte v podstatě o třetinu levněji. Na druhou stranu je vhodné počítat s tím, že dražby se dostávají čím dál více do podvědomí a často se jich účastní i drobní investoři. O to obtíženější může být jejich realizace za výhodných cenových podmínek. Zajímat Vás jistě bude i to, co dělat, abyste získali objekt v dražbě.
Potřebný čas: 30 dnů.
Postup realizace dražby nemovitosti.
- Prohlídka nemovitosti
Fyzicky si prohlédněte, co vlastně kupujete.
- Dražební vyhláška
Důkladně si přečtěte všechny podmínky dražební vyhlášky.
- Přihláška do dražby
Splňte podmínky a podejte přihlášku.
- Dražení
Přihazujte částku podle svých nastavených pravidel.
- Nejvyšší nabídka
Pokud podáte nejvyšší nabídku, nemovitost je Vaše a následuje dokončovací administrativní proces.
Nemovitost v dražbě – co je třeba vědět?
Nežli se přihlásíte do samotné dražby, zkontrolujte si velké množství věcí, abyste ve výsledku více neprodělali, než vydělali. Zajímejte se například o to, zda s draženou nemovitostí nesouvisí nějaké další závazky, nejenom exekuce, kvůli nimž byl objekt dán do dražby. Podstatný je třeba počet skutečných vlastníků a podobně.
Pozor na znalecký posudek
Nemovitost v dražbě si proklepněte také z pohledu její skutečné hodnoty. Znalecké posudky, které jsou součástí dražby totiž nemusí tak zcela odpovídat reálné hodnotě. Rozhodně byste měli přihlížet k lokalitě, stavu objektu, ale i k listu vlastnictví, než se pustíte do jakéhokoliv dražení. Jen pro představu Vám uvedeme, jak velké procento nemovitostí se vydraží a kolik naopak ne.
Průběh a výsledek dražby | Procentuální zastoupení |
Vydraženo | 46 % |
Nevyraženo | 20 % |
Zrušení, doplaceno nebo odročeno | 16 % |
Neověřené | 18 % |
Z tabulky celkem jasně vyplývá, že nemovitost v dražbě je prodána zhruba v polovině případů. To znamená každá druhá dražba skončí prodejem. A to je poměrně velká šance na to, uspět při získání nabízené nemovitosti.
Nemovitost v dražbě a její financování
Důležité je také vědět, že pokud chcete dražit nemovitost, obvykle musíte složit vratnou jistotu, abyste se mohli účastnit takové dražby. Pokud budete využívat k financování prostředky banky, zajistěte si úvěr s patřičným předstihem, protože i to trvá určitý čas. Po úspěšné dražbě administrativní záležitosti nabírají poměrně rychlý spád. Vhod Vám přijdou i otázky a odpovědi níže.
Určitý způsob záruky vedoucí k tomu, že dražitel po úspěšné dražbě doplatí zbývající cenu nemovitosti.
Když vydražitel nedoplatí vydraženou nemovitost v daném termínu.
Jenom ten, kdo splní podmínky a uhradí dražební jistotu.
Dnes ve většině případů elektronicky prostřednictvím dražebních portálů.
Pokud vydražíte nemovitost v dražbě, bude Vás kontaktovat licitátor, který Vám sdělí další postup.
Publikováno: 28. 11. 2020
Kategorie: domov