Nákup rodinného domu – Na co všechno si dát pozor?

Plánujete nákup rodinného domu? Pak nám dáte určitě za pravdu, že nejde o nic běžného, ale o velice důležitou věc. Pro spoustu z Vás je to investice na celý život. Ať už se zaměříte na nemovitost v dražbě nebo dáte přednost inzerátu a realitní kanceláři, musíte být dostatečně obezřetní. Jakýkoliv přešlap se Vám může nemile vymstít a trápit Vás po celý zbytek života.

  • Začněte zkoumáním okolí.
  • Zjistěte si všechny právní náležitosti.
  • Nepodceňujte důkladnou prohlídku domu.
  • Nepodléhejte prvotní euforii.
  • Ověřte si reálné ceny na trhu.

Nákup rodinného domu podle lokality

Když se vrhnete na nákup rodinného domu a objevíte několik zajímavých nabídek, zaměřte se nejprve na nejbližší okolí. Ujasněte si, co všechno v blízkosti chcete a nechcete mít. Někdo dá přednost dostupnosti obchodů, škol a podobným zařízením. Jiný si zase dá pozor, aby kolem nestály například výrobní závody produkují spoustu hluku.

Lokalita hraje při volbě rodinného domu důležitou roli. Zajímejte se například o tamní územní plán, který Vám o budoucích výstavbách v okolí může mnohé prozradit.

Jana S., Kladno, realitní makléřka.

Nemovitosti v odpovídající ceně

Je pravdou, že realitní trh si do určité míry upravuje ceny rodinných domů sám. Přesto byste si měli dopředu zjistit, za kolik se prodávají podobné domy v dané lokalitě. Jde především o to, že někteří prodejci se snaží dostat více než mohou a vy můžete být těmi, kdo jim na to skočí. Jen pro přehlednost Vám v níže uvedené tabulce představíme indexy cen nemovitostí v několika minulých letech.

ObdobíIndex cen nemovitostí v ČR
2011100,8
2013101,5
2016111,6
2018132
2019142
Jak si stojí indexy cen nemovitostí v České republice?

Nákup rodinného domu, potažmo pořizovací cenu ovlivňuje přemíra nejrůznějších faktorů, k nimž je třeba přihlížet. Mnohé z nich objevíte v následujících řádcích.

Chalupa, kterou si můžete zakoupit na krásném místě.

Nákup rodinného domu z pohledu vlastnických práv

Vámi zvolenou nemovitost byste si měli prolustrovat nejenom z hlediska lokality, ale také právních záležitostí. Podívejte se na aktuální výpis z katastru nemovitostí a ověřte si všechny prezentované informace prodávajícím. Zjistěte si kupříkladu to, zda na rodinném domě nevisí nějaké další závazky nebo zástavy, které by Vám v budoucnu mohly zkomplikovat život.

Nejčastější otázky a odpovědi

V souvislosti s nákupem nemovitosti pochopitelně musíte přihlížet i k ostatním věcem. O mnohých z nich se podrobněji rozepíšeme v následujících otázkách a odpovědích. Právě ty Vám prozradí vše důležité.

O jaké další právní věci je vhodné se zajímat?

Určitě si ověřte to, zda na nemovitost není uvalena nějaká exekuce a věcná břemena.

Jaké stavební prvky si pohlídat?

Při prohlídce rodinného domu přihlížejte k takovým detailům, jakými jsou třeba praskající omítky a plísně. Velký důraz přikládejte také krovům a stavu střechy.

Je dobré si na prohlídku vzít stavebního technika?

Ano, pokud nemáte povědomí o stavební tematice a v tomto oboru se nevyznáte, vezměte si odbornou pomoc. Profesionál odhalí mnohé nedostatky, které můžete zakomponovat například do slevy z kupní ceny.

Jaké další stavební věci je dobré zkontrolovat?

Kromě výše uvedených jsou to ještě okna, podlahy, rozvody vody, tepla a elektřiny, vnější fasáda objektu a řešení vnitřních místností.

Co když chci nákup rodinného domu řešit hypotékou?

Pak je vhodné hypotéku do určité míry předjednat a zjistit, kolik peněz můžete získat. Při nákupu Vás následně nebude nic zdržovat.

Neskočte na první nákup rodinného domu

Každý, kdo se vrhne na nákup rodinného domu chcete mít mnohdy vše rychle za sebou a v některých případech podlehne euforii z vybrané nemovitosti. Takovým pocitům se snažte vyhnout, popřípadě si na prohlídku se sebou vezměte někoho dalšího. Člověka, jehož nezaslepí nákup rodinného domu a je schopen vidět věci, které díky radosti snadno přehlédnete. Myslete na to, že v takovém objektu strávíte spoustu let ne-li celý život. Proto je zapotřebí vybírat opravdu pečlivě a s rozvahou.