Nákup bytu nebo jeho pronájem – Co je lepší?
Otázku bydlení řešil, řeší nebo bude řešit v životě asi každý z nás. Jen málokomu se chcete bydlet celý život u rodičů, a tak hledá ideální cestu osamostatnění se. Jestliže se nacházíte v obdobné situaci, potom si budete pokládat zásadní otázku. Mám využít nákup bytu, u něhož budou náklady na bydlení asi vyšší nebo mám vsadit raději na pronájem bytové jednotky?
- V článku Vám prozradíme výhody nákupu bytové jednotky.
- Zjistíte, jaké jsou nevýhody vlastní nemovitosti.
- Dozvíte se, v čem je lepší pronájem bytu.
- Prozradíme Vám, proč se pronájmu raději vyhnout.
- Sami si díky tomu uděláte jasnou představu.
Nákup bytu jako volba číslo jedna
Pojďme se tedy nejprve věnovat tomu, proč byste měli využít nákup bytu. Z logiky věci jasně vyplývá, že se stanete majitelem konkrétní nemovitosti. Ve své podstatě jde o investici. Nemusíte tak platit nájem, bydlíte ve svém, uvnitř si můžete provádět téměř jakékoliv stavební úpravy, víte, že Vás z bytu nikdo nevyhodí, a navíc si lze splátky hypotéky odečíst z daní.
Bývá pravidlem, že splátka hypotéky je vždy o nějakých 20 % vyšší nežli splátka nájmu. Je to ale samozřejmě individuální záležitost každého člověka.
Kamila D., České Budějovice, realitní makléřka.
V čem nákup bytu naopak zaostává?
Vzhledem k tomu, že budete majitelem nemovitosti, musíte se o ni starat. Počítejte s tím, že peníze uložené v bytové jednotce jsou nehybné a v případě potřeby je nemusíte dostat tak rychle nazpátek. Navíc situace na trhu nemusí být k prodeji výhodná. Když se budete chtít přestěhovat, oproti pronájmu to bude jistě komplikovanější. Když si budete kupovat nový byt, hodí se Vám znát i přibližný postup.
Potřebný čas: 30 dnů.
Nákup bytové jednotky krok za krokem.
- Výběr nemovitosti
Vyhlédněte si byt, o který máte zájem.
- Prohlídka
Následuje prohlídka bytu, jeho právní kontrola, včetně přihlédnutí k okolí a podobně.
- Financování
Dopředu si připravte způsob financování bytu.
- Smlouvy
Smlouvy si nechte připravit odborníkem a podepisujte je třeba u notáře.
- Vlastnická práva
Po převodu na katastru se stáváte novým majitelem bytu.
V čem je lepší pronájem bytu?
Jestliže pro Vás není ideální nákup bytu, vsaďte na pronájem. Ten je daleko flexibilnější, výrazně Vás nesvazuje z hlediska dlouhodobého bydlení a potřeby přestěhovat se na jiné místo a odpadají také starosti s údržbou. Pronájem bytu přináší do jisté míry i finanční svobodu.
Nevýhody pronájmu bytu
Mezi hlavní negativa patří bezpochyby určitá nejistota z hlediska dlouhodobé udržitelnosti bydlení. Víceméně vyhazujete peníze z okna a neinvestujete je do vlastního. Docházet může i k nekontrolovatelnému navyšování nájemného. Jestliže Vás zajímá, jak jsou na tom s výší nájmu v ostatních evropských zemích, prozradíme Vám to. Zde jsou průměrné ceny za 1 m2.
Země | Výše nájmu |
Praha | 338 Kč |
Mnichov | 426 Kč |
Amsterdam | 475 Kč |
Paříž | 681 Kč |
Londýn | 678 Kč |
Je pravdou, že v posledních letech došlo ke zvýšení nájemného zhruba o 16 %, ve velkých městech to může být dokonce o dvojnásobek. Čím větší město pro život si vyberete, tím více budete platit za pronájem bytu.
Verdikt – nákup bytu nebo pronájem?
Každý čtenář tohoto článku asi správně tuší, že jednoznačná odpověď na otázku, zda zvolit nákup bytu nebo pronájem bytu neexistuje. Všichni máme trochu odlišné požadavky na bydlení, jiné zájmy a potřeby. Ideální je se zamyslet nad všemi klady obou řešení a vytvořit si finanční vývoj z dlouhodobějšího hlediska. Vhod Vám přijde i pár otázek týkajících se nákupu či pronájmu nemovitosti.
Jde o závaznou smlouvu mezi prodávajícím a kupujícím. Obvykle je spojena s nevratným poplatkem.
Zkontrolujte také stav právní, zda na bytu nejsou uvaleny nějaké exekuce a podobně.
Průměrně je to kolem 67 000 Kč za 1 m2.
Je to především Praha, Brno a jejich okolí.
K dispozici jsou klasické byty, garsoniéry, mezonetové byty, lofty a půdní byty.
Publikováno: 25. 11. 2020
Kategorie: domov