Konec studeným radiátorům: Jak správně odvzdušnit topení

Jak Správně Odvzdušnit Topení

Příprava nářadí a materiálu

Než se pustíte do samotného odvzdušňování, je potřeba si připravit vše potřebné. Nebude toho moc, ale s těmito věcmi půjde práce lépe a rychleji od ruky. Co budete potřebovat? V první řadě si sežeňte odvzdušňovací klíč nebo plochý šroubovák – záleží na typu odvzdušňovacích ventilů, které máte na radiátorech. Dále si připravte nádobu na vodu, která bude unikat z radiátoru, a hadřík pro případ, že by voda stříkala mimo. Pro jistotu mějte po ruce i kbelík, kdyby vody vytékalo více. A v neposlední řadě si najděte návod k vašemu topnému systému, kde najdete užitečné informace o umístění a typu ventilů.

Identifikace odvzdušňovacích ventilů

Než se pustíte do samotného odvzdušňování, je důležité vědět, kde se odvzdušňovací ventily nacházejí. Obvykle je najdete na radiátorech, a to v horní části na opačné straně, než je přívod teplé vody. Ventily bývají kulatého nebo hranatého tvaru a často mívají na sobě rysku nebo šipku, která ukazuje směr otevírání a zavírání. Pro odvzdušnění budete potřebovat speciální klíč na odvzdušňování topení nebo plochý šroubovák, v závislosti na typu ventilu. Kromě radiátorů se odvzdušňovací ventily můžou nacházet i na potrubí nebo přímo na kotli. Před samotným odvzdušňováním si proto projděte celý topný systém a identifikujte všechny ventily, které budete muset otevřít. Nezapomeňte, že odvzdušňování topení vyžaduje trpělivost a systematický přístup. Postupujte pomalu a opatrně, abyste zabránili úniku vody a poškození vašeho topného systému.

Funkce / Nástroj Ruční odvzdušňovací ventil Automatický odvzdušňovací ventil
Instalace Snadná, zvládne i laik Náročnější, vyžaduje odborníka
Cena Nízká (cca 100 Kč) Vyšší (cca 500 Kč)
Údržba Pravidelné odvzdušňování Bezúdržbový

Vypnutí oběhového čerpadla

V rámci odvzdušňování topného systému může být nutné vypnout oběhové čerpadlo. Vypnutí čerpadla zabrání další cirkulaci vody v systému a usnadní tak únik vzduchu z radiátorů. Před vypnutím čerpadla je důležité vypnout kotel, aby nedošlo k jeho poškození. Po vypnutí kotle a oběhového čerpadla se snižuje tlak v systému, což umožňuje efektivnější odvzdušnění. Po odvzdušnění všech radiátorů je nutné čerpadlo opět zapnout a zkontrolovat tlak v systému. V případě potřeby doplňte vodu do topného systému, dokud nedosáhnete doporučeného tlaku.

Postup otevírání ventilů

Před samotným odvzdušňováním je důležité správně nastavit ventily na topení. Ventily by měly být v otevřené poloze, aby mohl vzduch volně proudit a unikat z radiátorů. Otevřený ventil poznáte tak, že je jeho hlavice našroubovaná na maximum. Pokud si nejste jisti, zkontrolujte si směr otáčení ventilu, který je obvykle označen šipkou nebo symboly plus a mínus. Otevírání ventilů provádějte pomalu a opatrně, abyste nepoškodili ventil nebo radiátor. Po odvzdušnění topení nezapomeňte ventily opět nastavit do požadované polohy, abyste mohli regulovat teplotu v místnosti.

Zachycení unikající vody

Při odvzdušňování topení se může stát, že voda z ventilu bude unikat i po vyfouknutí vzduchu. V takovém případě je nutné okamžitě zakročit a únik zastavit, abyste předešli škodám způsobeným vodou. Mějte po ruce hadr nebo nádobu, abyste zachytili unikající vodu. Pokud se vám nedaří únik zastavit, okamžitě uzavřete přívod vody do radiátoru. Většinou se jedná o ventil umístěný na potrubí vedoucím do radiátoru. Po uzavření přívodu vody se pokuste odvzdušňovací ventil dotáhnout. Pokud ani to nepomůže, bude pravděpodobně nutné ventil vyměnit. Výměnu ventilu by měl provádět odborník, abyste předešli poškození radiátoru nebo potrubí. Nezapomeňte, že i malý únik vody může časem způsobit značné škody.

Zavření ventilů po odvzdušnění

Po úspěšném odvzdušnění, kdy z ventilu již proudí pouze voda bez bublinek vzduchu, je čas ventil opět uzavřít. Důležité je, abyste ventil neutahovali příliš silně. Mohli byste poškodit těsnění ventilu nebo i samotný ventil. Utáhněte jej pouze rukou, a to tak akorát, aby voda přestala vytékat. Použití kleští nebo jiného nástroje k utažení ventilu se nedoporučuje. Po uzavření ventilu zkontrolujte, zda z něj neuniká voda. Pokud ano, zkuste jej ještě lehce dotáhnout. V případě, že voda stále uniká, bude pravděpodobně nutné vyměnit těsnění ventilu.

Zkontrolování tlaku v systému

Před samotným odvzdušňováním je důležité zkontrolovat tlak v topném systému. Tlak v systému by se měl pohybovat v rozmezí 1 až 1,5 baru, tuto informaci naleznete na manometru kotle. Pokud je tlak příliš nízký, je nutné systém doplnit vodou. Dopouštění vody provádíme opatrně a postupně, abychom systém nepřetížili. Během dopouštění sledujeme manometr a jakmile dosáhneme požadovaného tlaku, uzavřeme přívodní ventil. Pokud je tlak v pořádku, můžeme přistoupit k samotnému odvzdušnění radiátorů.

Doplnění vody do topení

Po úspěšném odvzdušnění topení je často nutné doplnit vodu do systému. Pokud jste zaznamenali pokles tlaku v topném systému, obvykle indikovaný manometrem na kotli, je třeba systém doplnit. Doplnění vody do topení se provádí pomocí doplňovacího ventilu, který se obvykle nachází v blízkosti kotle. Před doplněním vody je nutné vypnout kotel a nechat ho vychladnout, abyste se nepopálili. Otevřete doplňovací ventil a pomalu dopouštějte vodu do systému, dokud tlak nedosáhne požadované hodnoty. Požadovaný tlak se obvykle pohybuje mezi 1 a 1,5 baru, ale vždy se říďte pokyny výrobce vašeho kotle. Po doplnění vody ventil pečlivě uzavřete a zkontrolujte, zda nedochází k úniku vody. Poté můžete kotel opět zapnout. Pokud si nejste jisti postupem, raději se obraťte na odborníka, který vám s doplněním vody do topení pomůže.

Spuštění oběhového čerpadla

Po důkladném odvzdušnění všech radiátorů přichází na řadu spuštění oběhového čerpadla. Než ho zapnete, zkontrolujte, zda je uzavírací ventil na přívodu vody do systému otevřený. Poté zapněte čerpadlo a pozorně poslouchejte. Měli byste slyšet tichý, plynulý chod. Pokud slyšíte bublání nebo klepání, je možné, že v systému zůstalo ještě trochu vzduchu. V takovém případě čerpadlo opět vypněte a celý proces odvzdušňování opakujte, dokud neuslyšíte požadovaný zvuk. Po spuštění čerpadla zkontrolujte tlak v systému na manometru. Ideální hodnota se pohybuje mezi 1 a 1,5 baru. Pokud je tlak příliš nízký, doplňte vodu do systému. Naopak, pokud je tlak příliš vysoký, upusťte trochu vody přes ventil na radiátoru.

Odvzdušnění topení není žádná věda. Stačí si vzít klíč, hadr a nádobu na vodu a postupovat systematicky od radiátoru k radiátoru. Nezapomeňte, že vzduch stoupá vzhůru!

Bořivoj Král

Opakování procesu v případě potřeby

V některých případech může být nutné proces odvzdušnění topení opakovat. Pokud se vám nedaří radiátory zcela odvzdušnit napoprvé, nezoufejte. Někdy se stane, že se v systému nachází více vzduchu, než jste čekali, a je potřeba ho postupně uvolňovat. V takovém případě jednoduše zopakujte kroky popsané v návodu. Zavřete ventil, doplňte vodu do systému, a poté opět otevřete odvzdušňovací ventil a nechte vzduch unikat. Tento proces opakujte, dokud z radiátoru neproudí pouze voda bez bublinek. Pamatujte, že trpělivost se vyplácí a důkladné odvzdušnění topení vám z dlouhodobého hlediska ušetří starosti i peníze za energie.

Publikováno: 21. 11. 2024

Kategorie: domov