Druhy platebních karet, které můžete využít

Druhy platebních karet jsou častým tématem. Málokdo totiž ví, jaké možnosti nabízí současný trh. Právě kvůli tomu se zaměříme na detailní rozbor platebních karet, které Vám přiblížíme od A až do Z. Po přečtení tohoto článku se stanete odborníky na platební karty a budete vědět, o jakou z nich máte vlastně zájem. Druhy platebních karet se liší na základě mnoha faktorů.

  • Provedení
  • Vydavatel
  • Zúčtování

Výjimkou dokonce nejsou ani odlišné technologie a mnohá další příbuzná témata. Tohle všechno nyní probereme a Vy díky tomu poznáte platební karty do detailu.

Co jsou to platební karty?

Ještě, než se zaměříme na jednotlivé druhy platebních karet prozradíme Vám, co to platební karta vlastně je a k čemu slouží. Zjednodušeně řečeno se jedná o nástroj určený pro bezhotovostní platby. V dnešní době se bavíme o malé plastové kartičce, která funguje jako určitý most mezi prodejcem a Vaším bankovním účtem. Taková pomyslná bezhotovostní peněženka a zdroj peněz. A jak je to s historií a minulostí jednotlivých druhů platebních karet?

PředmětHodnota
Kovové štítkyKonec 19. století
Papírové platební kartyZačátek 20. století
Současné platební kartyKonec 20. století
První karta v ČRRok 1988
Jak je to s historií platebních karet?

Pokud jde o fyzické provedení platební karty, všechny nabývají totožných rozměrů. Karta má parametry 85,6 x 53,98 x 0,76 mm. Nenápadná karta, jíž pohodlně strčíte do kapsy či peněženky a můžete se vydat na nákupy.

Druhy platebních karet podle vydavatele

Když se zaměříte na trh s vybranými druhy platebních karet zjistíte, že k dispozici jsou dva nejčastější a nejznámější vydavatelé. Jsou to platební karty VISA a MasterCard. Obě dvě jsou celosvětově populární, a tak své upotřebení nachází v podstatě v libovolné zemi světa.

U platebních karet VISA je zúčtování prováděno v amerických dolarech, takže jejich primární užití nachází význam hlavně ve Spojených státech amerických.

Daniel P., bankovní úředník.

Mnohé druhy platebních karet poskytuje vydavatel MasterCard. Ten na rozdíl od VISA provádí zúčtování v eurech. Z tohoto důvodu jsou tyto karty populární hlavně v Evropě a jejích státech.

Platební karty můžete využívat u bezhotovostních terminálů.

Druhy platebních karet podle jejich provedení

Druhy platebních karet lze pochopitelně vnímat i jinak než podle jejich použitelnosti. V této souvislosti jen doplníme, že většina nabízených platebních karet je mezinárodního charakteru. Od domácích karet tuzemské banky ustupují právě kvůli použití v zahraničí. Co se týče aplikované technologie, nabízí se tyto volby.

  • Magnetický proužek
  • Čipy
  • Hybridní karty

Jak asi správně tušíte, hybridní karty patří mezi druhy platebních karet spojujících čipovou technologii s magnetickým proužkem v jeden celek.

Magnet vs. čip

Stará klasika v podání magnetického proužku není spojena s tak vysokým zabezpečením. Tyto druhy platebních karet měly v magnetickém pásku uložené informace o držiteli karty. Výjimkou byl pochopitelně samotný PIN. Dnes patří k nejrozšířenějším moderní čipová technologie.

PředmětHodnota
VyužitíOd 90. let minulého století
Prvotní rozšířeníFrancie
VýhodaVyšší zabezpečení
PIN v čipuAno
Moderní platební karty s čipy a jejich pozvolné rozšíření.

Tyto použité technologie se promítají do provedení jednotlivých druhů platebních karet. S nimi Vás podrobněji seznámíme v následující kapitole.

Druhy platebních karet – Embosovaná vs. elektronická

Embosované platební karty jsou známé tím, že na svém těle mají vyražené základní údaje. Vedle čísla karty je to majitel, ale také platnost karty. Embosované karty patří mezi druhy platebních karet využitelných u obchodníků bez platebních terminálů.

Embosované platební karty jsou použitelné na více místech než elektronické platební karty.

Tomáš R., bankovní úředník.

Elektronické platební karty jsou upotřebitelné pro libovolné typy transakcí a plateb. Při jejich použití je zapotřebí online ověření v kartovém centru. Pojí se s nimi i řada nejrůznějších výhod a kladů. Je to třeba snadné zablokování karty, a tedy omezení dalšího zneužití. Nižší jsou i poplatky za vydání ztracené platební karty. Tyto druhy platebních karet jsou rozšířené hlavně u obchodníků disponujících platebním terminálem.

Platební karty jsou skladné, takže jich můžete mít v peněžence hned několik.

Debetní vs. kreditní platební karty

Nyní už se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu. Zaměříme se na typy platebních karet podle samotného zúčtování. Jde v podstatě o jedno z nejdůležitějších kritérií rozhodující o tom, jaké finanční prostředky čerpáte.

  • Debetní platební karta
  • Kreditní platební karta
  • Change karta

Druhy platebních karet – Debetní karty

Když se řekne debetní platební karta, můžete si představit jediné. Při platbě touto kartou čerpáte vlastní finance uložené na bankovním účtu. Tato platební karta je vydávána ke každému bankovnímu účtu a patří k těm nejpoužívanějším.

V případě debetní karty můžete platit pouze do té doby, dokud máte vlastní peníze na účtu. V opačném případě kartou nezaplatíte.

Marie S., bankovní úřednice.

Tyto typy platebních karet jsou k bankovnímu účtu vydávány zdarma, a to obvykle v množství jednoho kusu. Pokud máte zájem o další debetní karty třeba pro rodinné příslušníky, musíte si za jejich vydání připlatit. Náklady na debetní karty se však liší podle typu bankovního účtu.

Druhy platebních karet – Kreditní karty

Dalším typem platebních karet jsou kreditní karty. Ty se od těch debetních liší v jedné zásadní a podstatné věci. Když platíte kreditní kartou, čerpáte finanční prostředky banky, nikoliv ty svoje a vlastní na běžném účtu. To znamená, že můžete jít do mínusu. S kreditními kartami se pojí několik důležitých věcí.

PředmětHodnota
Poplatek za vedeníAno
Bezúročné obdobíAž 50 dní
Přidružená pojištěníAno
Výhodné nákupy u prodejcůAno
Základní informace týkající se parametrů kreditních karet.

Typy platebních karet v podobě těch kreditních patří k velice oblíbeným a populárním. Kreditní karta totiž dokáže být přínosným a efektivním nástrojem v okamžiku, kdy ji správně využíváte. To znamená, vracejte vypůjčené peněžní prostředky v době bezúročného období a máte po starostech. V opačném případě Vás čekají vysoké a nepěkné úroky, které znevýhodňují kreditní karty.

Tento typ karet Vám na rozdíl od klasické a běžné půjčky umožňuje čerpat peníze opakovaně po jejich splacení. Stačí jen prvotní schválení a stanovení úvěrového limitu. Kreditní karty jsou mnohdy využívány i při půjčování vozů a motocyklů v půjčovnách v zahraničí.

Platební karty lze také vsunout do platebních terminálů.

Přidružené informace týkající se platebních karet

Pokud máme popsat všechny druhy platebních karet, musí padnout zmínka také o change kartě a jejích vlastnostech. Ta svými možnosti víceméně vychází z klasické kreditní karty. Rozdíl je primárně ve splatnosti dluhu. Ten je vždy vyčíslen na konci daného měsíce a následně stanoven termín úhrady. Obvykle to bývá do poloviny následujícího měsíce.

Druhy platebních karet v otázkách a odpovědích

S jednotlivými druhy platebních karet samozřejmě souvisí i přidružené služby a ostatní věci. Pokud máte nějaké otázky týkající se vybraných karet, možná najdete konkrétní odpovědi v níže uvedených řádcích.

Jaké jsou další výhody kreditních karet?

Patří mezi ně například slevy a benefity u vybraných obchodníků. Ke kartě můžete získat cestovní pojištění a mnohé jiné. Za některé nákupy obdržíte část peněz nazpět a tím opět ušetříte.

Mají kreditní karty nějaké nevýhody?

Ano, je to vyšší úroková sazba v případě, že zapomenete na bezúročné období. Také počítejte s tím, že karty tohoto typu jsou spojeny s poplatkem za vedení. Výjimkou nejsou ani dražší poplatky za výběry hotovosti z bankomatu.

Kdy je vhodné zablokovat platební kartu?

Je to určitě v situaci, kdy ji ztratíte, popřípadě ztratíte PIN ke kartě. Blokaci proveďte i v momentě, kdy Vám platební kartu ukradnou.

Jaké jsou další typy platebních karet?

Zmínka nepadla například o nákupních kartách, které tvoří v podstatě určitý typ kreditní karty. Velice často jsou vydávány nebankovními společnostmi.

Existují platební karty pro náročné?

Ano, takové platební karty jsou označovány, jako zlaté neboli Gold. Jsou spojeny s vyšším ročním poplatkem, na druhou stranu přináší spoustu benefitů při placení a cestování.

Vsaďte na ty správné druhy platebních karet

Jak asi správně tušíte, každý typ platební karty je určen k trochu jiným účelům, a tedy i pro jiného klienta banky. Na základě výše uvedených informací se můžete snadno a rychle rozmyslet, jaká platební karta bude ideální právě pro Vás. Vystačíte si s debetní kartou nebo se Vám hodí spíše kreditní karta?