Čertovo kopyto: Co o této nemoci potřebujete vědět?

Čertovo Kopyto Nemoc

Co je čertovo kopyto?

Čertovo kopyto, někdy nazývané také koňské kopyto, je lidový název pro onemocnění zvané „vbočený nehet“. Tento název se uchytil kvůli charakteristickému vzhledu postiženého nehtu, který připomíná právě kopyto. Nehet zarůstá do okolní tkáně, což způsobuje bolest, zarudnutí a otok. V pokročilých fázích se může objevit hnis a rána se může zanítit. Nejčastěji postihuje palec na noze. Mezi rizikové faktory patří nevhodná obuv, nesprávné stříhání nehtů, genetické predispozice a některá onemocnění, jako je cukrovka. Léčba se liší podle závažnosti. V počátečních fázích si často vystačíme s domácí péčí, jako jsou teplé koupele a dezinfekce. V závažnějších případech je nutná návštěva lékaře, který může doporučit antibiotika, mast s kortikoidy nebo chirurgický zákrok. Prevence zarůstání nehtů zahrnuje nošení pohodlné obuvi s dostatkem prostoru pro prsty, správné stříhání nehtů do rovna a pravidelnou hygienu nohou. Pokud trpíte cukrovkou nebo jiným onemocněním, které ovlivňuje prokrvení končetin, je důležité věnovat péči o nohy zvýšenou pozornost a pravidelně docházet na kontroly k lékaři.

Příznaky a projevy

Čertovo kopyto, odborně choroš šupinatý, je dřevokazná houba napadající listnaté stromy. I když se s ní můžeme setkat v lese, může se objevit i na ovocných stromech v zahradách. Přítomnost čertova kopyta na stromě poznáme podle několika příznaků.

Typickým znakem je plodnice houby, která připomíná koňské kopyto. Roste pomalu a může dosahovat až půlmetrové šířky. Povrch plodnice je tvrdý, šedohnědý a pokrytý soustřednými rýhami.

Dalším znakem napadení stromu je blednutí listů a prosychání koruny. Strom napadený čartovým kopytem postupně slábne a stává se náchylnějším k dalším chorobám a škůdcům. Dřevo napadeného stromu se stává křehkým a lámavým.

Pokud se čertovo kopyto objeví na stromě v zahradě, je důležité co nejdříve zasáhnout. Plodnice je nutné odstranit mechanicky a ránu ošetřit fungicidním přípravkem.

Příčiny vzniku

Čertovo kopyto, odborně laminitida, je bolestivé onemocnění kopyt koní a dalších koňovitých. Vzniká zánětem škáry kopytní, která spojuje kopytní kost s kopytní stěnou. Příčin vzniku čertova kopyta je celá řada a často se na rozvoji nemoci podílí více faktorů současně. Mezi nejčastější příčiny patří:

Nadměrná zátěž kopyt: Dlouhodobé přetěžování končetin, například při sportovní zátěži nebo dlouhých přepravách, může vést k zánětu škáry kopytní.

Změna krmné dávky: Náhlé změny v krmné dávce, zejména nadměrný příjem sacharidů (obilí, cukr), mohou narušit rovnováhu střevní mikroflóry a spustit zánětlivou reakci v kopytě.

Endotoxiny: Bakteriální toxiny, uvolňované při onemocněních jako je kolika, zánět dělohy nebo zápal plic, mohou poškozovat cévy v kopytě a způsobovat laminitidu.

Hormonální poruchy: U některých koní, zejména poníků, hrají roli v rozvoji čertova kopyta hormonální poruchy, jako je Cushingův syndrom nebo metabolický syndrom equin.

Genetická predispozice: Některá plemena koní jsou k laminitidě náchylnější než jiná, což naznačuje, že genetika hraje v rozvoji nemoci roli.

Je důležité si uvědomit, že čertovo kopyto je závažné onemocnění, které může vést k trvalému poškození kopyta a v krajních případech i k utracení koně. Proto je nezbytné věnovat prevenci laminitidy velkou pozornost, a to zejména správnou péčí o kopyta, vyváženou krmnou dávkou a včasnou léčbou všech zdravotních problémů.

Diagnostika onemocnění

Čertovo kopyto, odborně choroš oříš, je dřevokazná houba napadající stromy, ale i dřevěné konstrukce. Pro člověka nepředstavuje zdravotní riziko, nejedná se o lidský patogen. Diagnostika onemocnění, které čertovo kopyto způsobuje stromům, spočívá především v pozorování. Typickým znakem je plodnice připomínající svým tvarem kopyto. Roste pomalu a na stromě můžeme pozorovat její růst několik let. Zbarvení plodnice se liší dle stáří. Mladé plodnice jsou světle šedé až okrové, starší tmavnou do hněda až do černa. Povrch je tvrdý a hrbolatý. Důležitým faktorem pro diagnostiku je i stanoviště. Čertovo kopyto se vyskytuje především na oslabených a poraněných listnatých stromech, často na buku lesním. Napadené stromy slábnou, jsou náchylnější k dalším chorobám a škůdcům. V pokročilém stádiu dochází k lámání větví a v konečné fázi k úhynu celého stromu.

Léčba a terapie

Čertovo kopyto, odborně nazývané onychomykóza, je houbové onemocnění nehtů. Projevuje se změnou barvy nehtu, jeho ztluštěním a deformací. Nehet se může drolit, lámat a v pokročilých stádiích i zapáchat. Léčba čertova kopyta je dlouhodobá a vyžaduje trpělivost. Základem je důsledná hygiena nohou a používání antimykotických přípravků.

Na trhu existuje široká škála volně prodejných i na předpis dostupných antimykotických laků, mastí a roztoků. Tyto přípravky obsahují látky, které hubí houby a zabraňují jejich dalšímu množení. Důležité je aplikovat je pravidelně a dle pokynů lékaře či lékárníka. V některých případech může být nezbytné kombinovat lokální léčbu s užíváním antimykotických tablet. Tablety se předepisují na základě vyšetření a zhodnocení rozsahu onemocnění.

Kromě farmakologické léčby existuje i řada podpůrných opatření, která mohou urychlit hojení a zmírnit příznaky. Patří mezi ně například nošení prodyšné obuvi, pravidelné stříhání nehtů a jejich ošetřování pemzou. Důležité je také dbát na suché prostředí v botách a ponožkách, jelikož vlhko podporuje růst hub. V případě, že se onychomykóza neléčí, může dojít k trvalému poškození nehtu a jeho lůžka.

Onemocnění se může rozšířit i na okolní kůži a nehty. Proto je důležité zahájit léčbu co nejdříve a dodržovat doporučení lékaře.

Prevence a tipy

Čertovo kopyto, odborně choroš šupinatý, je sice krásný na pohled, ale pro stromy představuje vážnou hrozbu. Prevence je klíčová, protože napadené stromy se léčí jen těžko. Důležité je udržovat stromy v dobré kondici, protože ty oslabené jsou k napadení náchylnější. Pravidelné hnojení a zálivka, obzvláště v období sucha, jim dodají potřebnou sílu. Dbejte na šetrné zacházení s kořeny stromů, abyste je nepoškodili. Rány na kmeni představují vstupní bránu pro infekci, proto je ošetřete stromovým balzámem. Pravidelně kontrolujte své stromy, zda se na nich neobjevují plodnice čertova kopyta. Pokud je objevíte, neprodleně je odstraňte a zničte, ideálně spálením. Pamatujte, že spory se snadno šíří vzduchem, proto je důležité zamezit jejich dalšímu šíření.

Kdy navštívit lékaře?

Čertovo kopyto, odborně tinea pedis, je běžná kožní infekce. Většinou není důvod k panice, ale někdy je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se vám příznaky nezlepší ani po dvou týdnech domácí léčby volně prodejnými antimykotiky, je na čase navštívit lékaře. Stejně tak pokud se infekce zhoršuje, šíří se do dalších částí těla nebo se u vás objeví horečka. Diabetici, lidé s oslabenou imunitou a ti, kteří trpí otoky nohou, by měli vyhledat lékaře ihned po zjištění příznaků. Včasná diagnostika a léčba jsou důležité pro zamezení komplikací a šíření infekce.

Život s čertovým kopytem

Čertovo kopyto, zní to děsivě, že? Ačkoliv název evokuje pohádkové bytosti, realita je mnohem méně nadpřirozená a o to více znepokojivá. Mluvíme o závažném onemocnění stromů, konkrétně o houbě chorošovec oříš, která napadá jejich kmeny. Název "čertovo kopyto" získala podle charakteristického tvaru plodnice, která připomíná kopyto bájného čerta.

Život s touto chorobou je pro strom doslova boj o přežití. Houba proniká do dřeva ranami a poškozeními, kde způsobuje bílou hnilobu. Strom slábne, stává se nestabilním a náchylným k lámání větví. V pokročilém stádiu choroby se na kmeni objevují již zmíněné plodnice, které slouží k rozmnožování houby. Bohužel, výskyt plodnic je jasným signálem, že strom je již značně poškozený.

Prevence hraje v boji s čertovým kopytem klíčovou roli. Důležité je chránit stromy před mechanickým poškozením, udržovat jejich vitalitu a včas odstraňovat napadené větve. Pokud se i přes veškerou snahu objeví na stromě plodnice, je nutné kontaktovat odborníka, který posoudí rozsah poškození a navrhne další postup.

Užitečné informace a odkazy

Čertovo kopyto, odborně choroš šupinatý, je parazitická houba napadající stromy, nejčastěji listnaté. I když se nejedná o nemoc v pravém slova smyslu, informace o něm jsou důležité pro zdraví stromů. Čertovo kopyto způsobuje bílou hnilobu dřeva, která ho oslabuje a dělá náchylnějším k lámání.

Pro bližší informace o čertovu kopytu a jeho vlivu na stromy se můžete obrátit na:

Česká mykologická společnost

Mendelova univerzita v Brně, Lesnická a dřevařská fakulta

Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti

Pro další studium doporučujeme publikace:

Houby (Ottova encyklopedie)

Velký atlas hub (Pavol Škubla)

Pamatujte, že informace uvedené zde jsou pouze obecné. V případě, že máte podezření na výskyt čertova kopyta na vašem stromě, obraťte se na odborníka, například certifikovaného arboristu.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: JanNovak

Tagy: čertovo kopyto nemoc | informace o nemoci čertovo kopyto