3D tisk ve zdravotnictví je čím dál oblíbenější

3D tisk je výrobním procesem, který v současné době získává na stále větší popularitě. Tato technologie spatřila své počátky v polovině dvacátého století a od té doby jde mílovými kroky kupředu. Své použití nachází samozřejmě nejenom ve zdravotnictví, ale také v mnoha ostatních segmentech.

 • Výroba spotřebního zboží.
 • Tištění zbraní na 3D tiskárnách.
 • Stavebnictví.
 • 3D tisk v umění.
 • Domácí použití libovolného typu.

Jak funguje 3D tisk?

Hned na úvod bychom Vám měli prozradit, jak vlastně 3D tisk funguje. Jde o tisk trojrozměrných předmětů. K tomu dochází za pomoci vrstvení vhodného materiálu. Ve své podstatě se jedná o určitou formu modelování. Vytvářet lze předměty libovolného tvaru a díky nejmodernějším technologiím i velikostí.

Novodobé 3D tiskárny jsou velice často využívány k výrobě zdravotnických pomůcek, mezi které patří například ortopedické a stomatologické předměty.

Barbora K., Brno, lékařka.

3D tisk jako běh na krátkou trať

Je tedy zřejmé, že pro tisk 3D potřebujete vhodnou technologii v podobě 3D tiskárny a materiál, z něhož dojde ke zhotovení výsledného produktu. Dobré je ale také vědět, jak vlastně takový tisk neboli tvorba probíhá. Prozradíme Vám to ve formě zjednodušeného postupu, který je v rámci zdravotnictví samozřejmě daleko propracovanější.

Potřebný čas: 1 den.

Fungování 3D tisku od A až do Z.

 1. Model

  Nejprve je nutné vytvořit 3D model, a to prostřednictvím vhodného softwaru.

 2. Potřebný formát

  Model je 3D tiskárně předložen v odpovídajícím formátu.

 3. Materiál

  Zvolen musí být i materiál vhodný pro konkrétní tvořenou věc.

 4. Teplota

  Každý z materiálů vyžaduje odlišnou teplotu při tisku.

 5. 3D tisk

  Spuštění automatizovaného procesu.

Proč je 3D tisk tak oblíbený?

Ve prospěch 3D tisku hovoří spousta výhod. Pokud jde například o stomatologické laboratoře, tak je to bezpochyby rychlejší výroba potřebných doplňků, z čehož plyne celkové zvýšení produktivity. Zkrácení výrobních časů se díky 3D technologii pojí i s finančními úsporami, což ocení zase pacienti.

3D tisk nachází hodně velké uplatnění například ve stomatologii.

Jaké jsou technologie 3D tisku?

Na trhu se pochopitelně využívají odlišné technologie pro 3D tisk. Nejrozšířenější je určitě metoda FFF mnohdy označovaná jako FDM. Náročnější a přesnější je tisk zvaný Stereo litografie známý pod zkratkou SLA. Kromě toho lze narazit i na laserové sintrování neboli Selective Laser Sintering, tedy SLS. Takových technologií je ale více než dost. Pokud jde o samotný 3D tisk, seznámíme Vás se základními materiály a jejich teplotami při tisku.

Použitý materiálTeplota tryskyTeplota podložky
PET240 °C80 až 100 °C
ABS255 °C80 až 100 °C
PP254 C100 °C
PLA215 °C50 až 60 °C
Flex230 °C50 °C
Nylon240 °C80 až 90 °C
Teploty, které vznikají při 3D tisku nejrůznějších věcí.

Každý z těchto materiálů pochopitelně disponuje odlišnými vlastnostmi a je využíván v různých oblastech. K tomu jsou upotřebeny i rozdílné typy speciálních 3D tiskáren. Do jisté míry lze tvrdit, že meze jsou v tomto směru nikoliv neomezené, ale minimálně hodně rozšířené.

Kam spěje 3D tisk ve zdravotnictví?

Vědci po celém světě dělají vše proto, aby byly upravené 3D tiskárny schopny tisknout živé buňky. V takovým moment by se přešlo od prototypů umělých čelistí k něčemu opravdu nevídanému. Uvidíme, co přinese čas ve vývoji nových zařízení. Nyní Vám alespoň odpovíme na další časté otázky.

Co bylo vytvořeno ve zdravotnictví v rámci 3D tisku?

Vznikají nejrůznější implantáty, ale také náhrady čelistí. Výjimkou nejsou ani lidské kůstky.

Od kdy se využívá tento tisk v Česku?

Je to zhruba od 80. let 20. století.

Lze díky 3D tisku vytvořit i lidskou protézu?

Ano, na trhu jsou společnosti, které jsou schopny tvořit protézy na míru.

Jak rychlý je 3D tisk?

To je individuální podle toho, co se tiskne. Díky propracovanosti technologií vznikají desítky různých modelů v řádu hodin. Například v oblasti stomatologie.

Jak je získáván prvopočáteční model pro tento tisk?

K takovým úkonům jsou velice častou používány speciální 3D skenery, které konkrétní produkt převedou do digitální podoby a slouží tedy jako základ pro 3D tisk.

Publikováno: 02. 12. 2020

Kategorie: Technologie

Autor: JanNovak

Tagy: 3D tisk | 3D tiskárna | 3D tiskárny | sintrování | tisk 3D