Obezita je nepříjemným civilizačním onemocněním

Otylost je český výraz přisuzovaný tlustým lidem. Tedy těm, koho trápí obezita. V překladu jde o nahromadění tukových zásob v různých částech organismu lidského těla. Za obezitu si spousta lidí může svým vlastním přičiněním. Někteří s ní bojují kvůli špatně nastavenému metabolismu a třeba i v souvislosti s ostatními zdravotními komplikacemi. Tato nemoc vede k dalším problémům.

 • Vysoký krevní tlak.
 • Diabetes mellitus druhého stupně neboli cukrovka.
 • Špatná funkčnost srdce a cév.
 • Nebezpečí infarktu.
 • Zvýšená únava.
 • Větší šance ke vznik nejrůznějších nádorů.

Obezita způsobuje komplikace

Obezita jako taková je považována za nebezpečí, protože kromě výše uvedeného může přispívat i k dalším méně viditelným a závažným komplikacím. Jsou to třeba časté zadýchávání, zažívací problémy, nepříjemné vyrážky na kůži, dna a u mužů například problémy s potencí. Už jen z těchto důvodu je zapotřebí s obezitou bojovat.

Obezita není jen tak nějakým pojmem, který jsme si vymysleli a sami rozhodujeme o tom, kdo je obézní a kdo není. Toto onemocnění je do značné míry definováno indexem tělesné hmotnosti neboli BMI.

Jan K., Kolín, dietolog.

Jak na výpočet BMI?

U některých jedinců je obezita jasně viditelným problémem. U jiných to vzhledem k jejich fyzické muskulatuře nemusí být tak patrné. Pro její určení může pomoci právě výpočet BMI. Pokud zrovna nepoužijete nějakou online kalkulačku, prozradíme Vám, jak vše spočítat svépomocí.

Potřebný čas: 5 minut.

Jak na výpočet BMI?

 1. Váha

  Nejprve se zvažte na váze a tento údaj si poznamenejte.

 2. Výška

  Změřte svoji skutečnou výšku.

 3. Výška na druhou

  Výšku v metrech spočítejte na druhou neboli výška krát výška.

 4. Dělení

  Od váhy pak oddělte výpočet výšky na druhou.

 5. BMI

  Výsledkem je číslo neboli index BMI.

Obezita a její příčiny

Jednou z možných příčin obezity je pochopitelně dědičnost. Tu jen stěží ovlivníte. Ty ostatní už máte do jisté míry ve svých rukách. Je to třeba nadbytečný příjem stravy. Obezita vzniká díky ukládání tuků v těle. S tím zároveň souvisí omezená pohybová aktivita a do jisté míry to mohou být i hormonální problémy.

Obezita může komplikovat lidem mnohé pracovní příležitosti.

Jaké jsou stupně obezity?

Právě výše uvedená hodnota BMI je celkem stěžejní proto, abyste vy sami nebo ideálně odborník či lékař určili, jakým stupněm obezity trpíte. Na základě toho pak může být upraven jídelníček, životní styl a popřípadě navrženy i jiné metody vedoucí k odstranění nadbytečného tuku a celkově obezity. A jaké jsou parametry BMI?

Hodnota BMIStupeň obezity
25 až 27Obezita definovaná pro asijskou populaci
25 až 30Obezita definovaná pro evropskou populaci
18,5 až 25Zdravá váha
30 až 35První stupeň obezity
35 až 40Druhý stupeň obezity
Nad 40Morbidní obezita třetího stupně
Víte, do jakého stupně BMI se svým tělem spadáte?

Jen pro zajímavost uvedeme, že obezita se nevyhýbá ani českým občanům. Podle nejrůznějších statistik je známo, že každý čtvrtý člověk trpí nějakou formou obezity. Toto onemocnění tedy lze považovat za nebezpečné a obtěžující, což mohou potvrdit ti, kdo obezitou trpí.

Obezita je léčena různými způsoby

Obezity se pochopitelně lze zbavit do jisté míry tak, že změníte životní styl, stravování, budete mít více pohybu a podobně. Je však pravdou, že určité typy obezity si mohou žádat lékařské, respektive operativní opatření. Dnes se tedy nabízí léčba konzervativní a chirurgická. To se ostatně dozvíte i v následujících otázkách a odpovědích.

Jaké jsou chirurgické zákroky spjaté s obezitou?

Je to například bandáž žaludku, plikace žaludku, biliopankreatická diverze a částečná jejunální diverze.

Co dalšího způsobuje obezitu?

Přispívat k ní mohou deprese, nedostatek spánku, stárnutí těla, negativní přístup lidí kolem nás i řada nejrůznějších virů.

Jak souvisí obezita s rakovinou?

V tomto směru bylo identifikováno až 36 typů rakoviny spjatých právě s otylostí.

Lze obezitu určit podle obvodu pasu?

To je samozřejmě hodně individuální, ale obvykle jsou to muži s pasem nad 102 centimetrů a ženy s pasem nad 88 centimetrů.

Jaké denní návyky vypustit v případě obezity?

V rámci jídla zkuste například omezit slazení a solení.

Publikováno: 09. 12. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: JanNovak

Tagy: nemoc | obezita | obézní lidé | otylost | tloušťka