Financování nemovitosti lze provést několika způsoby

Vlastní bydlení je snem každého z nás. Ať už jde o bytovou jednotku nebo rodinný dům. Pokud se hodláte vydat za tímto cílem, první, co Vás bude zajímat je financování nemovitosti. Konkrétní stavbu je třeba z něčeho uhradit. A v tomto směru máte pochopitelně na výběr. Existuje několik způsobů, s nimiž Vás blíže seznámíme.

Nejjednodušší financování nemovitosti

Jako první zmíníme asi to nejsnazší řešení a scénář, který Vás může potkat. Jestliže máte na svém účtu uložené dostatečné množství peněz, nový dům nebo byt si koupíte snadno. Vyhlédnete si odpovídající obydlí a jednoduše jej zaplatíte z vlastních úspor. Je však pravdou, že tento scénář není úplně obvyklý a s podobnou jednoduchostí si nový příbytek pořídí jen velice malé procento z nás. Přichází tedy na přetřes ostatní varianty související se zadlužením.

Hypotéční úvěr a jeho možnosti

Tím asi nejvyhledávanějším produktem pro financování nemovitosti je hypotéční úvěr. Hypotéka je účelový produkt, který slouží primárně nejenom ke koupi bytu či domu, ale také k jeho výstavbě a mnohým dalším věcem.

 • Rekonstrukce stávající nemovitosti
 • Modernizace a vylepšení obydlí.
 • Vypořádání dědického řízení.
 • Pokrytí nákladů na společné jmění manželů.
 • Jiné způsoby investice do bydlení.

Hypotéka se pyšní relativně nízkou úrokovou sazbou. Od samotného počátku představuje financování nemovitosti tohoto typu určitou investici, protože nemovitost si jednoduše drží svou hodnotu. Ta se pochopitelně v daném období a s přihlédnutím k různým faktorům na trhu může snižovat a zvyšovat. V rámci hypotéčních splátek lze upotřebit daňový odpočet.

Hypotéka je nejlepším řešením pro každého zájemce o vlastní bydlení v případě nedostatku vlastních finančních prostředků.

Pavel Novák, Praha, finanční poradce.

Připravit se však musíte na to, že podmínky hypotéky v posledních letech zpřísnily, takže je třeba mít v ideálním případě naspořeno alespoň 20 % z celkové hodnoty nemovitosti. Abyste splnili všechny potřebné náležitosti pro schválení, je zapotřebí prokázat i dostatečnou bonitu, respektive schopnost splácet hypotéční úvěr. A jak takový proces nákupu nemovitosti probíhá?

Potřebný čas: 30 dnů.

Víte, co všechno je třeba absolvovat v rámci koupě nemovitosti?

 1. Výběr nemovitosti

  Nejprve je třeba zvolit nemovitost a provést její fyzickou prohlídku.

 2. Rezervační smlouva

  V případě vážného zájmu dojde k podpisu rezervační smlouvy.

 3. Smlouva o smlouvě budoucí

  U nemovitostí ve fázi výstavby může být vyžadována i tato smlouva.

 4. Úschova peněz

  Jestliže budete platit formou úschovy, využijte služeb notáře nebo advokáta.

 5. Návrh na vklad do katastru nemovitostí

  Dokončení nákupu nemovitosti uzavřete převedením vlastnických práv.

Alternativní financování nemovitosti – stavebního spoření

Poměrně blízkou alternativou hypotéky je úvěr ze stavebního spoření. Ten se oproti hypotéce liší například tím, že u menších částek není třeba ručení vlastní nemovitostí. Stavební spoření je ve své podstatně produktem určeným ke zhodnocení vlastních finančních prostředků. Když jich máte naspořeno dost, obvykle 40 %, získáte řádný úvěr ze stavebního spoření. Pokud tomu tak není, čeká na Vás překlenovací úvěr do té doby, než naspoříte odpovídající sumu pro úvěr řádný. Ten překlenovací je ovšem spojen s méně výhodnou úrokovou sazbou.

Takhle nějak může vypadat vlastní zařízené bydlení.

Stavební spoření je oblíbeným produktem také v zahraničí. Je pravdou, že v každé zemi je zájem lidí o spoření, potažmo úvěr z tohoto spoření trochu odlišný. O tom se ostatně můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedené tabulky. Z počtu obyvatel konkrétní země si uděláte představu o tom, jak velké množství populace stavební spoření využívá.

ZeměPočet obyvatelKolik lidí má stavební spoření
Česká republika10,7 milionů obyvatel32 % populace
Rakousko8,8 milionů obyvatel56 % populace
Německo82,8 milionů obyvatel36 % populace
Slovensko5,4 milionů obyvatel26 % populace
Maďarsko9,7 milionů obyvatel10 % populace
Srovnání stavebního spoření v ostatních zemích.

Neúčelový spotřebitelský úvěr

Poslední a dozajista nejméně výhodnou možností financování nemovitosti je neúčelový spotřebitelský úvěr. Peníze z něco získané můžete využít v podstatě na cokoliv týkající se domu, a dokonce i na to, co s bydlením vůbec nesouvisí. I když může být získáte této půjčky daleko snazší než vyřízení hypotéky, největším záporem je vysoká úroková sazba. Ta bývá oproti hypotéce a úvěru ze stavebního spoření až dvojnásobná, což výrazně prodražuje nákup nebo modernizaci nemovitosti. A jaké další věci by Vás mohli zajímat?

Kdo Vám poskytne hypotéku?

Jsou to bankovní a nebankovní instituce.

Je možné využít hypotéku na družstevní byt?

Ano, hypotéky jsou nabízeny také pro nákup družstevního bytu.

Je odhad nemovitosti placenou službou?

Odhad nemovitosti dokáže zajistit sama banka, obvykle za poplatek.

Jaký typ úrokové sazby je pro mě podstatný?

Hlídejte si především hodnotu RPSN neboli roční procentuální sazbu nákladů.

Jak dlouho trvá schválení hypotéky?

Prvotní schválení probíhá v délce tří až pěti dnů.

Publikováno: 05. 11. 2020

Kategorie: Finance

Autor: JanNovak

Tagy: financování nemovitosti | hypotéka | úvěr ze stavebního spoření