Ceny bytů v České republice a jejich vývoj

Většina z nás touží po vlastním bydlení, ať už jsou to mladí nebo staří. A není se čemu divit, proto mnohé zajímají ceny bytů. Jen málokdo chce platit celý život pronájem, když ty samé finance může investovat do svého. Jedním z nejvyhledávanějších typů nemovitostí jsou pochopitelně bytové jednotky. Ty nabývají nejrůznějších podob.

 • Garsoniéra
 • Mezonetové byty
 • Půdní byty
 • Lofty
 • Klasické byty

Ceny bytů v posledních letech

Je pravdou, že ceny v posledních letech neustále stoupají. Jeden z větších skokových nárůstů přišel mezi roky 2005 až 2008, což mohlo u některých typů nemovitostí dělat až 35 %. Jisté zpomalení pak nastalo díky krizi v témže roce 2008. Po delší stagnaci přišel další růst v roce 2014. Od té doby jde cena bytů stále nahoru.

I když ceny bytů neustále stoupají, je jich více méně nedostatek. Dlouhodobě převažuje poptávka nad nabídkou, především u ekonomicky dostupnějších bytů.

Adam V., Praha, realitní makléř.

Poptávka ve velkých městech

Není pochyb o tom, že největší poptávka po bytech je především ve velkých městech, kde se hojně usazují mladí lidé a rodiny s dětmi. Právě tam jsou také ceny bytů nejvyšší. Naprostým favoritem je v tomto směru pochopitelně hlavního město Praha. Pokud si zde chcete koupit byt nebo kdekoliv jinde, měli byste vědět, jak ho vybrat.

Potřebný čas: 30 dnů.

Výběr bytové jednotky od A až do Z.

 1. Vhodná lokalita

  Lokalita je odrazovým můstkem. Přihlížejte k vybavenosti konkrétního místa.

 2. Technický stav

  Důkladná prohlídka bytu z hlediska technického stavu.

 3. Právní stav

  Zapomínat byste neměli ani na to, zda na bytu není nějaká zástava a podobně.

 4. Financování

  Předem si zajistěte vhodné financování bytu.

 5. Papírování

  Výsledkem jsou podpisy potřebných smluv a převod majetku.

Ceny bytů – co nejvíce ovlivňuje cenu?

Když se zamyslíte nad tím, co zásadně ovlivňuje ceny , pak nám dáte za pravdu, že je to samotná lokalita. Ta je tím nejdůležitějším faktorem. Blízkost nejrůznějších obchodů, dopravní dostupnost, vzdělávací zařízení, lékaři a volnočasové aktivity. Ceny bytů se díky těmto věcem mohou mezi sebou lišit až mnohonásobně.

Ceny bytů v České republice se každým rokem mění.

Další faktory promítající se do ceny

Je pravdou, že lokalita není tím jediným, co ovlivňuje ceny bytových jednotek. Dále jsou to také dispozice a samotná výměra neboli velikost bytové jednotky. Do pořizovacích nákladů se promítá také stáří objektu nebo to, zda jde o bytovou jednotku v osobním vlastnictví či se jedná o družstevní byt. Ten je povětšinou levnější. A jak vypadá pozvolné zvyšování ceny bytů za 1 m2 v jednotlivých městech?

MěstoCena v roce 2019Cena v roce 2020
Praha96 157 Kč105 586 Kč
Brno67 061 Kč78 7821 Kč
Plzeň50 620 Kč64 176 Kč
Karlovy Vary40 371 Kč43 018 Kč
Liberec38 128 Kč52 476 Kč
Ceny bytů v ČR se postupem času vyvíjí směrem vzhůru.

Jak můžete z uvedené tabulky vidět, tak ceny bytových jednotek se během jediného roku zvýšily i o více jak 10 %. Vliv na to má pochopitelně řada nejrůznějších faktorů, ale je pravdou, že vývoj ceny bytů z dlouhodobého hlediska zkrátka takový je.

Ceny bytů můžete usmlouvat

Pokud Vás doslova odrazují prezentované ceny bytů v tomto článku, pak myslete ještě na to, že výslednou cenu můžete určitě ovlivnit i svými vyjednávacími schopnostmi. Popřípadě si přizvěte realitního či technického odborníka, který Vám pomůže usmlouvat lepší cenu za konkrétní bytovou jednotku. A na jaké otázky se při nákupu bytu zeptat?

V jakém vlastnictví je bytová jednotka?

Jde především o tom, zda je jednotka v družstevním nebo osobním vlastnictví. Tato informace celkem zásadním způsobem ovlivňuje ceny bytů.

Kolik bylo předchozích vlastníků bytu?

I to vypovídá o historii bytu, ať už jde o majitele v podobě fyzických či právnických osob.

Jaké jsou provozní náklady bytu?

Ty si totiž musíte připočíst například k hypotéční splátce za byt.

Je nějaký rezervační poplatek?

Rezervační poplatek se platí v případě vážného zájmu o byt. Jde o nevratný poplatek, takže zájem o byt důkladně zvažte. Poplatek je odečítán z finální ceny bytu.

Kdy je nemovitost k nastěhování?

Důležitá informace, díky níž budete schopni sladit termín nastěhování do nového bytu, abyste zbytečně neplatili třeba dva byty najednou.

Publikováno: 26. 11. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: JanNovak

Tagy: byt | byty | byty v ČR | cena bytu | ceny bytů