Bankovní půjčka a nebankovní půjčka. Jaký je rozdíl?

Peníze potřebuje každý z nás, o tom není žádných pochyb. Když jich ale není dostatek, je třeba sáhnout po finančním produktu, který takovou díru v rozpočtu zalepí nebo Vám pomůže urychlit pořízení konkrétní věci. A právě k tomuto účelu slouží bankovní půjčka. Na trhu je však i ta nebankovní, proto Vás seznámíme s jejich největšími rozdíly.

Kdo je hlavním poskytovatelem peněz?

Pokud máte zájem o bankovní půjčku, je naprosto zřejmé, že jejím poskytovatelem se stane banka. Instituce, jichž v České republice existuje více než dost, takže v tomto směru máte na výběr. Alternativou je nebankovní půjčka. Za ní obvykle stojí nebankovní společnost. Ta ale splňuje všechna nařízení a kritéria České národní banky pro nabízení těchto služeb. Když Vaším cílem bude neúčelová bankovní půjčka, můžete peníze použít opravdu na cokoliv.

 • Financování nemovitosti.
 • Nákup automobilu.
 • Rekonstrukce bytu.
 • Pořízení nového vybavení do domu.
 • Rodinná dovolená.
 • Uhrazení jiného dluhu.

Proč právě bankovní půjčka?

Bankovní půjčky jsou oblíbené proto, že v nich lidé mají větší důvěru, o tom není žádných pochyb. V myslích mnohých zájemců vede názor, že půjčit si od banky musí být přece bezpečnější než od kdejaké nebankovní společnosti. To už ale dnes není pravda. O tom ale až v následujících řádcích.

Nebankovní půjčky jsou díky nastoleným podmínkám velkým konkurentem bankovních půjček a mnohdy je mohou dokonce předčít.

Pavel Chadim, Olomouc, finanční poradce.

Bankovní půjčka a její výhody

Banka Vám obvykle půjčí vyšší finanční obnos, v některých případech nabídne profesionálnější jednání a pyšní se nižší úrokovou sazbou. V okamžiku neschopnosti splácet hrozí menší riziko, že se dostanete do dluhové pasti. Navíc máte možnost výběru z mnoha charakterově odlišných bankovních půjček, takže na své si přijde opravdu každý. A za jak dlouho takovou půjčku vyřídíte?

Potřebný čas: 15 minut.

Vyřízení online půjčky na internetu.

 1. Vyplnění online žádosti

  Stačí Vám k tomu jen připojení k internetu.

 2. Naskenování osobních dokladů

  Ofotíte platné doklady totožnosti a pošlete je elektronicky.

 3. Doplnění informací

  V případě potřeby jste vyzváni k doplnění dalších údajů.

 4. Předschválení úvěru

  Do několika minut se dozvíte, zda na půjčku máte nárok.

 5. Dokončení procesu schvalování

  Peníze jsou po schválení vypláceny obratem na účet klienta.

Nebankovní půjčka a vše kolem

Nebankovní půjčky dnes už nepředstavují pouze alternativu pro bankovní půjčky. Díky pravidlům, která nastolila Česká národní banka se stávají hrdým konkurentem bank. V mnoha případech dokonce předčí produkt, jemuž dnes říkáme bankovní půjčka. V čem? To si povíme záhy.

Víte, jaké rozdíly má bankovní a nebankovní půjčka?

Výhody nebankovní půjčky

Nyní se pojďme zaměřit na to, v čem bankovní půjčka ztrácí oproti té nebankovní. Jejím největším kladem je bezpochyby rychlost vyřízení celého procesu. U mnoha nebankovních poskytovatelů nebudete podrobováni příliš zdlouhavému administrování a úřední byrokracii. Někdy se můžete dopracovat i k zajímavému úročení. Tabulka níže Vám prozradí měnící se výši měsíční splátky při různém úroku a velikosti půjčky.

Velikost půjčkyVýše úrokuVelikost měsíční splátky
30 000 Kč3,9 %884 Kč
45 000 Kč4,1 %1 331 Kč
100 000 Kč4,5 %2 975 Kč
250 000 Kč4 %7 381 Kč
410 000 Kč3,4 %11 996 Kč
Srovnání několika možností nebankovní půjčky.

Ve výčtu pozitiv nebankovní půjčky lze samozřejmě pokračovat. Je to možnost vyřízení úvěru z domu, nabídka odkladu splátek zdarma nebo za mírný poplatek, rychlé navýšení cílové částky při dodržení bonity klienta, využití peněz na cokoliv a mnohé další.

Bankovní půjčka a nebankovní půjčka – na co si dát pozor?

Ať už se na základě nejrůznějších kritérií rozhodnete pro ten či onen úvěrový produkt, hodí se Vám jedna rada na závěr. Při porovnávání jednotlivých peněžních produktů přihlížejte k údaji zvanému Roční procentuální sazba nákladů. Ten je znám pod zkratkou RSPN. Hodit se Vám mohou i odpovědi na jiné otázky.

Co je to RPSN?

RPSN zahrnuje všechny náklady na půjčku, nejenom klasický úrok.

Za jak dlouho obdržím peníze?

Schválené úvěry jsou obvykle vypláceny nejpozději do 24 hodin.

Platí se za vedení úvěrového účtu?

U většiny půjček nikoliv.

Jakou formou jsou hrazeny měsíční splátky?

Nejčastěji to bývá bezhotovostně.

Lze půjčku splatit předčasně?

U spousty poskytovatelů ano.

Publikováno: 07. 11. 2020

Kategorie: finance

Autor: JanNovak

Tagy: bankovní půjčka | nebankovní půjčka | půjčka | půjčky