AMD Ryzen 5 3500U: Výkon, který vás dostane

Amd Ryzen 5 3500U

Architektura Zen+

Zen+ je kódové označení pro mikroarchitekturu procesorů AMD, která je nástupcem Zen. Byla představena v dubnu 2018 a oproti svému předchůdci přináší několik vylepšení. Mezi ně patří například mírně vylepšená instrukční sada, o 3 % vyšší výkon na jeden taktovací cyklus a lepší správa paměti cache. Díky optimalizaci výrobního procesu na 12nm FinFET u GlobalFoundries se podařilo dosáhnout i lepších provozních vlastností, jako je nižší spotřeba energie a vyšší takty.

Zen+ byl použit v procesorech Ryzen druhé generace (kódové označení Pinnacle Ridge) pro desktopové počítače a v procesorech Ryzen Threadripper druhé generace (kódové označení Colfax) pro pracovní stanice.

12nm výrobní proces

12nm výrobní proces představuje jednu z pokročilých technologií výroby mikročipů. Označení "12nm" se vztahuje k velikosti tranzistorů a dalších komponent na čipu, přičemž menší tranzistory umožňují vyšší hustotu integrace a lepší výkon. Ve srovnání s předchozími procesy, jako je 14nm, přináší 12nm proces několik výhod. Patří mezi ně vyšší výpočetní výkon, nižší spotřeba energie a menší rozměry čipů. To umožňuje výrobu výkonnějších a energeticky úspornějších zařízení, jako jsou chytré telefony, notebooky a servery. 12nm proces je využíván předními výrobci mikročipů a nachází uplatnění v široké škále moderních elektronických zařízení.

Integrovaná grafika Vega 8

Integrovaná grafická karta Vega 8 je součástí procesorů AMD Ryzen s kódovým označením Raven Ridge a Picasso. Nenabízí sice výkon dedikované grafické karty, ale pro běžné činnosti, jako je prohlížení webu, sledování filmů nebo hraní nenáročných her, je plně dostačující.

Vega 8 disponuje 8 výpočetními jednotkami a pracuje na frekvenci až 1250 MHz. Podporuje DirectX 12 a Vulkan, takže si poradí i s moderními hrami, i když na nižší detaily.

Pro nenáročné uživatele je Vega 8 dobrou volbou, která jim ušetří peníze za dedikovanou grafickou kartu.

Frekvence až 3,7 GHz

S procesory, které se můžou pochlubit taktováním až 3,7 GHz, se posouvá hranice výkonu pro počítače. Ať už jste hráč, grafik nebo jen potřebujete spolehlivý stroj na každodenní práci, tato frekvence vám zaručí bleskovou odezvu a plynulý chod. Moderní hry a náročné aplikace si žádají vysoký výkon a s procesorem taktovaným na 3,7 GHz máte jistotu, že zvládnete i ty nejnáročnější úkoly.

Podpora DDR4 pamětí

Ačkoliv se nová generace operačních pamětí DDR5 pomalu zabydluje na trhu, podpora starších DDR4 modulů je stále důležitá. Mnoho uživatelů si buduje nové počítače s ohledem na rozpočet a DDR4 paměti jim v tomto ohledu vycházejí vstříc. Jejich cena je oproti DDR5 modulům výrazně nižší, a přitom stále nabízejí dostatečný výkon pro většinu běžných úkonů, jako je hraní her, kancelářská práce nebo sledování filmů. Navíc je na trhu stále široká dostupnost DDR4 modulů s různými frekvencemi a kapacitami, takže si uživatelé mohou vybrat ty nejvhodnější pro své potřeby.

TDP 15 W

TDP 15 W je označení pro tepelný návrhový bod procesoru, který udává maximální množství tepla, které musí být z procesoru odváděno chladicím systémem. Procesor s TDP 15 W je energeticky úsporný a generuje méně tepla, což umožňuje použití menších a tišších chladicích systémů. Tyto procesory jsou vhodné pro ultrabooky, tenké a lehké notebooky a další zařízení, kde je důležitá nízká spotřeba energie a tichý chod. Nižší TDP však může znamenat i nižší výkon, proto je důležité zvážit požadavky na výkon a mobilitu.

Publikováno: 16. 06. 2024

Kategorie: Technologie

Autor: JanNovak

Tagy: amd ryzen 5 3500u | model procesoru od společnosti amd